בקשה להחזר מס שבח

בקשה להחזר מס שבח

ביצעתם בעבר עסקת נדל"ן ושילמתם מס שבח? יכול להיות ששילמתם יותר ממה שצריך ותוכלו להגיש בקשה להחזר מס שבח. הרבה נמנעים מלהגיש בקשה להחזר מס שבח, מתוך מחשבה שהמדינה תערים עליהם קשיים בדרך. בפועל, בשנים האחרונות, לא מעט אנשים ניסו והצליחו לקבל החזר מס שבח, כך שזה בהחלט אפשרי. 

אז איך אפשר להגיש בקשה להחזר מס שבח בפועל, ומה אפשר לעשות כדי לקדם את הבקשה כך שתקבלו את מה שצריך?  

מתי צריך לשלם מס שבח?

לפי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), נכסי מקרקעין מחויבים בתשלום מס בעת רכישה על הרווח שנותר למוכר, לאחר ניכוי הוצאות וצמוד למדד. שיעור המס הוא 25%. זאת כל עוד יש ברשות המוכר נכס מקרקעין נוסף בבעלותו. 

מה משפיע על גובה מס שבח?

מס שבח הוא אחד מהמיסים המורכבים לחישוב, ויש הרבה תנאים שמשפיעים על הסכום הסופי אותו תצטרכו לשלם. אבל באופן כללי, הוצאות שהושקעו בנכסי מקרקעין (לא רק דירות, אלא גם חנויות או מגרשים, למשל), מקוזזים משיעור הרווח, ולכן מורידים את עלות המס לתשלום. זה אומר שאם שיפצתם את הדירה, מימשתם זכויות בנייה, או שילמתם למתווך או עורך דין בעת קניית הדירה או מכירתה, אתם יכולים להוריד את סך העלויות מהרווח, ולשלם רק על מה שנותר מס שבח. שימו לב: חשוב לשמור קבלה על כל הוצאה כזו, שתהווה אסמכתא לקבלת החזר

עוד דבר שחשוב לשים לב אליו הוא שעד 2014, היה נהוג לתת פטור גורף מתשלום מס שבח. לפי שיטת החישוב הליניארית של תשלום מס, הנהוגה בישראל, הרווחים מאותה תקופה לא נכללים בחישוב המס. 

קראו אודות חישוב מס שבח ליניארי

איך מגישים בקשת החזר מס שבח? 

בעת מילוי דו"ח שומה עצמית, יש לפרט בנוגע לנכס המכירה. זה כולל בתוכו גם הצהרה על ההוצאות שאתם מבקשים לקזז. את הדו"ח, ניתן למצוא באתר של רשות המיסים, ולמלא אותו אונליין. הטופס נראה די פשוט על פניו, אבל כשנכנסים לעומק מגלים שיש הרבה מאוד פרטי מידע שצריך למלא, והם לא תמיד ברורים וחד משמעיים.

אני חושב שמגיע לי החזר, איך אפשר לדעת בוודאות?

כדי לדעת אם מגיע לכם החזר, יש צורך להכיר את החוק בנושא ואת הנהלים, והם מאוד מורכבים. בעת החישוב הסופי של ההוצאות, וכשמגיעים למילוי טופס שומה עצמית, עולות התלבטויות רבות: האם השיפוץ שעשיתי לפני שבע שנים נכלל בהחזר, או לא? ואם יש ברשותי חלק מדירה נוספת, שקיבלתי בירושה, זה אומר שאני לא זכאית להחזר?  לכן מומלץ לפנות למומחים בנושא באתר https://nadlan-tax.co.il.

 

 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אזורים אטרקטיביים בארץ כדי לבלות בחדרי אירוח בחורף
כאשר אנשים חושבים לצאת אל עבר מנוחה קצרה בחדר אירוח עם בחיר ליבם הם לא ממש חושבים על המקומות שבהם...
קרא עוד »
פבר 23, 2019
למה חשוב לבטח את תכולת הבית
המאמר באדיבות : https://stuffstore.co.il כל אדם יודע שתכולת ביתו שווה לא מעט כסף. ככל שהאדם מתגורר יותר שנים...
קרא עוד »
פבר 12, 2019
הסרת משקפיים – אילו שיטות קיימות בשוק?
לא רואים טוב? חשים כי ללא זוג משקפיים אתם לא יכולים לעשות אף פעולה פשוטה? אתם בחברה טובה. יש כיום מספר...
קרא עוד »
ינו 07, 2020