מיזוג חברות – המדריך המלא

מיזוג חברות  הינו תהליך שבו חברה מסוימת מתאחדת עם חברה אחרת. החברה האחת קולטת את השנייה ואילו החברה השנייה למעשה חדלה מלהתקיים. תהליך כזה רחוק מלהתבצע בין לילה. יש צורך לעמוד בכללי החוק ולסיים את התהליך במחיקת החברה הנקלטת ורישום החברה החדשה ברשם החברות, כפי שנדרש מכל תאגיד. מידע מקיף בנושא זה ניתן למצוא גם באתר https://www.ivri-kerner.co.il/.

מתי מבצעים מיזוג חברות 

מיזוג חברות יכולה להתבצע במצבים שונים. למשל, כאשר שתי החברות מעריכות כי איחוד הפעילות יניב להן תועלת רבה יותר מאשר פעילות בשוק תחרותי. מיזוג מקובל כאשר חברה גדולה מעוניינת לשפר את פעילותה על ידי הכנסת פעילות נוספת. מיזוג מהווה דרך מהירה להכניס פעילות חדשה בצורה מהירה. מיזוג מקובל במצבים שבהם רוצים להכניס טכנולוגיה חדשה שפיתחה חברה מסוימת או כאשר רוצים לשנות סטטוס של חברה מפרטית לציבורית ועוד. 

מיזוג – תנאים והגבלות 

לצורך המיזוג נדרשים בעלי תפקידים לאשר את ביצוע הפעולה, על פי תקנון חברה ולעיתים על ידי שיתוף בעלי תפקידים ובעלי מניות. ישנם מצבים שבהם את המיזוג יצטרך לאשר גורם רשמי כגון למשל האחראי על הגבלים עסקיים ורשות התחרות או בית המשפט. המיזוג צריך לעמוד בתנאים שונים, לרבות הגנה על בעלי מניות ובעלי תפקידים, שמירה על כללי מסחר תקין ותחרות הוגנת, מתן תמורה נאותה בעת המיזוג. לשם כך רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין מסחרי.

את מי צריך לעדכן אודות המיזוג 

מיזוג חברות מתבצע לאחר העברת הצעה למיזוג, וחתימה על ידי שתי החברות. אך עוד לפני סיום התהליך של מיזוג חברות יש לערוך אסיפה כללית ולעדכן בהקדם את רשם החברות. גם נושי החברה צריכים לקבל את המידע מבעוד מועד, אם באופן אישי ואם על ידי פרסום בעיתונות. הדבר נועד לאפשר העברת התנגדות. ללא התנגדות, התהליך ממשיך ובא לידי ביטוי בכל הרישומים החשבונאיים ובמסמכי התאגיד.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

הסכם גירושין – מה זה אומר

אין זוג שנכנס לברית הנישואין מתוך תוכנית ורצון לפרק את החבילה בשלב כלשהו. לרוב מדובר ברצון עז ומשותף בין הצדדים להקים יחד את ביתם ולחיות

קרא עוד »