האם כספי הפנסיה שלנו ייעלמו עם הזמן

כספי הפנסיה

בשנים האחרונות מתרחש ברחבי העולם משבר מימון פנסיות שמסכן את כספי הפנסיה של אנשים רבים. מצב זה הינו בלתי נסבל שכן הוא מעמיד את האנשים בפני חרדות קיומיות וחוסר אפשרות להבין מה מצבם האמתי. המקור למצב זה מגיע מפנסיות אשר הוגדרו על פי קצבה כאשר גובה הקצבה שלהן הינו קבוע מראש מבלי להיות קשור לגובהן של ההפרשות של אדם כל שהוא במהלך שנות עבודתו. אמנם מצב כזה עשוי להבטיח לחוסכים ביטחון כלכלי אך הוא יקר מאוד למעסיקים. פנסיות מסוג זה היו פופולאריות בעבר הרחוק בשל האלטרנטיבה הזולה שהם סיפקו בתור העלאה בשכר.

כיום מציעים מעסיקים במגזר הפרטי פנסיות שגודלן נקבע על פי ההפרשות שבהן מפרישים המעביד והעובד כספים לפנסיה. סכום הגמלה תלוי בעיקר בתשואה של הקרן ויש לשער שבעתיד גם פנסיות מסוג זה יביאו לבעיות רבות כאשר עובדים יאלצו להתמודד על פנסיה קטנה ומצומקת.

למה זה קורה

שתי סיבות מביאות לכך שמימון הפנסיה הופך לבעייתי בשנים האחרונות, הסיבה הראשונה היא שאנשים חיים כיום יותר שנים. תוחלת החיים הגבוהה שמתארכת בכל שנה הפכה את זמן הפרישה להרבה יותר ארוך, ומדובר על לא פחות מ20 שנה אצל גברים ועד 24 שנים אצל הנשים.

סיבה נוספת היא העובדה שחלקים גדולים יותר של האוכלוסייה פורשים לפנסיה וכיום הפורשים מהווים כ-8% מאוכלוסיית העולם כולו. במדינות שונות הבעיה היא קשה יותר כמו למשל יפן שם הפורשים מהווים רבע מהאוכלוסייה.

משבר מתמשך

משבר כספי הפנסיה הוא איטי והקורבנות שבו הן חברות חלשות יותר שמתגלות בהדרגה. המהות של הבעיה היא ברורה והמשמעות של התשואה הנמוכה היא שהעובדים חייבים לשים יותר כסף בצד  על מנת להבטיח את הפנסיה שלהם. רבים מהעובדים לא מפרישים מספיק או פשוט מתעלמים מהבעיה שכן היא נראית להם רחוקה ולא מאיימת במיוחד.

למרות זאת כדאי לקחת את הבעיה הזו ברצינות רבה ולעשות כל מה שנחוץ על מנת לדאוג לחיסכון פנסיוני הולם שישרת אותנו בשנים שצפויות לנו לאחר הפרישה מהעבודה.

לעוד מידע בתחום, הכנסו כעת לאתר https://www.actuar-ec.co.il/

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
גיוס עובדים בחינם – המקומות בהם מחפש עבודה העובד החדש שלך
פעם, בשביל לחפש עבודה היינו צריכים לחכות ללוחות הדרושים שהתפרסמו בימי שלישי ושישי בעיתונות המקומית...
קרא עוד »
ספט 26, 2018
מה העלות של הקמת חנות וירטואלית?
בעשור האחרון חווינו עלה חדה בתחום החנויות הווירטואליות ובכמות הרכישות אונליין. למעשה רק בישראל...
קרא עוד »
אוג 15, 2021
הרכב לקבלת פנים
בכל אירוע יש לנו את האופי הייחודי שלו, את הסגנון שאנחנו רוצים שיהיה באירוע הזה ואת הרכבי התזמורות...
קרא עוד »
דצמ 28, 2020