סוגי השמאים שקיימים ומה הבדל ביניהם

שמאי הוא מקצוע מרתק הכולל בדיקה, חקירה והסקת מסקנות נוגע לנזקים שנגרמו לרכוש כזה או אחר. השמאי מתמחה בהערכה של שווי כספי של רכוש שניזוק או קיים לצרכים שונים, כאשר הבולט ביניהם הוא לצורך ביטוח. לכל אדם יש ברשותו ציוד ורכוש שהוא קנה לעצמו במשך השנים, כך שאם מדובר בדברים יקרים כמו תכשיטים, מכשירים אלקטרוניים, כל תחום הביטוח האלמנטרי מוקדש לרכוש אפילו כלי תחבורה ועוד זהו רכוש שמחזיק מעמד במשך זמן רב, אך הערך הכספי שלו לא זהה לערך שהוא היה שווה בזמן הקנייה שלו.

משום כך, תפקידו של השמאי הוא לבצע הערכה כללית של רכוש או ציוד שבבעלות אדם פרטי, חברה או כל גוף אחר שהוא נדרש לבדוק וכך להגיש דו"ח עם מסקנותיו. בתחום השמאות יש כמה ענפים שונים של השמאות, כאשר כל שמאי בוחר להתמחות בתחום מסוים לצורך עבודתו.

> כדאי להכיר > קלגד שמאי רכב מומלץ

שמאי ביטוח

שמאי ביטוח עוסק בהערכת שווי של רכוש או נזק על פי דרישת חברת הביטוח. ניתן לומר כי תחום זה מתחלק לכמה תפקידים והתמחויות שונות אחת מהשנייה:

  • שמאי רכב – השאלה של מהי שמאות רכב נפוצה בקרב אנשים רבים. שמאות רכב מבוצעת על ידי שמאי רכב מוסמך, לרוב לאחר תאונת דרכים. השמאי מאבחן את היקף הנזק שנגרם לרכב, ומעריך את השווי הכספי של הנזק וגם את שוויו של הרכב לאחר התאונה. שמאי רכב גם יכול להעריך שווי ערך של רכב לפני מכירה או קנייה, ללא קשר לרכב שעבר תאונה.
  • שמאי רכוש – שמאי רכוש עוסק בהערכת שווי של רכוש וציוד מסוגים שונים כמו שווי תכולה של דירה לצרכי ביטוח, שווי של ציוד מסחרי כמו ציוד רפואי או תעשייתי בחברות ועסקים שונים ועוד.
  • שמאי ימי – שמאי זה עוסק בכל הנוגע להערכת תובלה ימית כמו סירות, אוניות, אופנועי ים ועוד.

שמאי מקרקעין

שמאות מקרקעין הינה אחד מהתחומים הנפוצים בשמאות. שמאי זה מבצע הערכת שווי של מבנה נדל"ן כמו קרקעות בנייה, מגרשים וגם חלקות חקלאיות. לפני כל לקיחת משכנתא לצורך רכישת דירה או עסקאות נדל"ן אחרות, יש לבצע הערכת שמאי מקרקעין שיעריך את שווי הדירה באופן מקצועי.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

עיצוב פנים ומיתוג העסק

עיצוב פנים ומיתוג העסק

המושג עיצוב פנים נכנס לתודעה שלנו ומקבל תפנית ומשמעות אחרת לגמרי ממה שהיה בעבר. אם פעם, אנשים רבים היו לוקחים השראה ממגזינים והולכים על זה“

קרא עוד »
נוטריון

נוטריון – דברים שחשוב לדעת!

רגע לפני שאתם מתכננים ללמוד בחו"ל… נוסעים ללמוד בחו"ל? עצרו כאן! יש לכם מסע שלם של טפסיאדה שתידרשו להביא מהארץ. לצורך כך אתם חייבים לאתר

קרא עוד »