הערכת שווי

אחד המונחים החשובים ביותר בכלכלה בכלל ובעסקים בפרט, זו הערכת שווי. מדובר על מונח מאוד רחב, לכאורה, אך הוא עושה דבר מאוד פשוט. בעזרתו אנחנו יכולים לדעת כמה שווה נכנס, עסק או כל דבר אחר, וכך אנחנו יכולים לדעת איזה מחיר עלינו להציע עבורו או לחילופין, באיזה מחיר אנחנו יכולים למכור אותו.

צריך לומר, הערכת שווי קיים בתחומים רבים, למשל, אנחנו יכולים למצוא את המונח הזה בשימוש גם בעולם הביטוחים, כשאנחנו רוצים לדעת בכמה עלינו לבטח נכס מסוים או כל דבר אחר, אז מבצעים עבורו הערכה, ועל פי השווי שלו חברת הביטוח תדע כמה יעלה לנו לבטח אותו.

הערכת שווי מתייחסת לפרמטרים שונים. למשל, היא מתייחסת לשאלה, מה בדיוק כולל המבנה או הציוד, מה הוא עושה, כמה הוא שווה היום בשוק, כמה הוא אפקטיבי ויעיל, עד כמה נכון להשתמש בו ועוד.

במקרים של נכסים זה הרבה יותר משמעותי, שכן אז אנחנו צריכים לבחון את המיקום של הנכס, גודל שלו, תוכנית פיתוח במקום ועוד. יש הרבה מאוד אלמנטים שיכולים להשפיע, בסופו של דבר כל פרט יכול להשפיע לכאן או לכאן. חשוב להדגיש, בהקשר של נכסים, השווי כמובן משתנה עם הזמן, בהתאם למגמות המחירים בשוק ובהתאם לנקודות אחרות, זאת להבדיל נניח משווי של ציוד שיכול להיות דומה לאורך זמן.

הערכת שווי מתבצעת גם בקרב חברות עסקיות, למשל, כאשר חברה רוצה להציע את עצמה למכירה, כאשר חברה רוצה להציע את עצמה להנפקה בבורסה, או כשחברה רוצה להתמזג אל תוך חברה אחרת. אז נערכות הערכות שווי בשביל לדעת כיצד לייצר את הבעלות בחברה החדשה או כל דבר אחר.

לפני סיום חשוב לציין, כשאנחנו רוצים לעשות הערכת שווי, עלינו לבחור גורם מקצועי שיבצע זאת, חשוב מאוד שאותו גורם יספק לנו תמונה מלאה של המצב, בשביל שאנחנו נוכל לדעת ממה הערכה נובעת, כיצד היא התקבלה וכיצד עלינו לנהוג בהתאם לנתונים שקיבלנו ממנו. כך נוכל להתקדם הלאה בצורה נכונה, להמשך תהליך העבודה כנדרש מאיתנו בעניין.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם