מהו בעצם עוסק פטור

היום ניתן למצוא בארץ יותר ויותר אנשים שבוחרים לצאת לדרך עצמאית. לא לכולם מתאים לעבוד בתור שכירים, ולכן רבים בוחרים לנסות את מזלם בתור עצמאיים. מדובר על דרך שמאפשרת חופש פעולה רב יותר ויכולת לעבוד לפי הזמנים ולפי הפרויקטים שכל אחד בוחר לעצמו. עם זאת, כדאי לזכור כי מדובר על מחויבות גדולה יותר, היות ואין בוס שמנהל אתכם, אלא יש צורך להתנהל בצורה אחראית, להקדיש מספיק זמן לעבודה וכדומה. היום ניתן למצוא בארץ שני סוגים עיקריים של עצמאיים – עוסק פטור ועוסק מורשה. ההבדל בין שניהם תלוי ברמה ההכנסה השנתית שלהם, כאשר עוסק פטור הינו אדם שמחזור ההכנסות השנתי שלו אינו עולה על 100,491 ₪.

 

מיהו עוסק פטור?

כאמור, עוסק פרטי הינו אדם שהחליט לצאת לדרך עצמאית, המאפשרת לו להרוויח עד לתקרה של 100,491 ₪ בשנה. אדם שמרוויח סכום כסף גבוה יותר, נחשב באופן אוטומטי לעוסק מורשה. ישנם מקצועות שונים שמחויבים להירשם בתור עוסקים מורשים, לכן אין להם כלל את האפשרות לעבוד בתור עוסקים פטורים. למשל, רואי חשבון, טכנאי גז, טכנאי מעבדות שיניים, יועצי ביטוח, יועצי השקעות, עורכי דין ועוד, חייבים להירשם מראש כעוסקים מורשים. כדאי לדעת כי לעומת עוסקים פטורים, עוסקים מורשים מחויבים לשלם מע"מ, לדווח למס הכנסה על בסיס דו חודשי וכמובן לשלם מקדמות. עוסקים פטורים אינם מחויבים לכך, ולמעשה הם חייבים רק להקפיד על ניהול ספרים ועל הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה.

לסיכום, כמעט כל אדם שמעוניין לצאת לדרך חדשה, יכול להירשם בתור עוסק פטור. מדובר על דרך נוחה להתנהל מול רשויות המס, מתוך המטרה לפתח ולקדם את העסק ללא הפרעות מיותרות. בצורה כזו המדינה מעודדת עסקים קטנים ומאפשרת להם לגדול.

 

למידע נוסף וייעוץ פנו עוד היום – https://www.taxman.co.il/.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
קורות חיים לכלכלן – כך יהיו לכם יותר אפשרויות תעסוקה
אם תדעו לכתוב קורות חיים לכלכלן ולעשות זאת בצורה מוקפדת וחכמה אז תוכלו לראות כי הדבר יסייע לכם רבות...
קרא עוד »
יונ 08, 2021
שימושים נפוצים למדפסת 3D
מדפסות תלת מימד הופכות פופולריות יותר במקום העבודה. השימושים במכונות אלו משתנים מפיתוח מוצר ועד...
קרא עוד »
פבר 25, 2023
תשלום ביטוח לאומי רטרואקטיבי לעובדי משק בית
הכתבה מדברת על הצורך בתשלום ביטוח לאומי רטרואקטיבי לעובדי בית. זה גם מספק חלק מהאתגרים שעמם מתמודדים...
קרא עוד »
ספט 23, 2022