עורך דין מקרקעין פינוי בינוי

בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה הולכת וגדלה בתחום התחדשות עירונית, אשר מסייעת לפתח ולחדש אזורים ריקים או מוזנחים ברחבי הארץ, ובכך להגדיל באופן משמעותי את הנראות וההוויה של אזורים אלו. כדי להוציא אל הפועל את תהליכי ההתחדשות העירונית, בעלי דירות באזורים ייעודיים אלו פונים אל קבלנים ויזמים שיחדשו את המבנה הקיים ויתאימו אותו לסטנדרטים המודרניים.

תהליכי ההתחדשות עונים על הצרכים והאינטרסים של כמה גורמים – בעלי הדירות, הקבלנים והרשויות המקומיות בהן עתיד להתקיים הפרויקט. כדי להבטיח את שמירת האינטרסים של הדיירים במהלך תכנון ההסכם ותהליך הבנייה, חשוב להיוועץ מבעוד מועד עם עורך דין פינוי בינוי שייצג את בעלי הדירות בצורה מקצועית.

 

מה ההבדל בין פינוי בינוי לבין תמ"א 38

פרויקט התחדשות עירונית מתחלק לשני סוגים עיקריים – פינוי בינוי ותמ"א 38. תהליך תמ"א 38 נגזר מתוך תכנית ממשלתית להענקת ביטחון לדיירים, על ידי חיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה. תכנית זו כוללת בתוכה גם שיפוץ ושדרוג של בניינים קיימים לשיפור מראהו ורמת החיים של הדיירים בו כמו הוספת מרפסות, חדרי ממ"ד וכו'. פרויקטים כאלו יכולים להתבצע על מבנים יחידים הכוללים מעט דירות.

לעומת זאת, פרויקט פינוי בינוי כולל הריסה כללית של המבנה והקמת בניין חדש ועדכני במקומו. כיוון שהבניין נהרס, כלל הדיירים מפונים ממנו לדירות חלופיות עד לסיום הקמת המבנה החדש. נוסף על שדרוג המבנה והעלאת איכותו, הקבלן מוסיף מספר גדול יותר של דירות אותן הוא יכול למכור לדיירים נוספים.

 

אילו גורמים תלויים בפרויקט פינוי- בינוי?

כיוון שפרויקטים של פינוי-בינוי מאפשרים הוספה ושדרוג של תשתיות בסיסיות, כמו גם הוספה של מתחם מגרים גדול וחדש, הרשויות המקומיות מעניקות עדיפות לפרויקטים מסוג זה לעומת תמ"א 38. תהליך הפרויקט תלוי בראש ובראשונה בהסכמתם של לפחות 80% מכלל הדיירים בבניין.

גורמים נוספים ומשמעותיים בהתחלת הפרויקט תלויים בבחירת הקבלן שיבצע את העבודה, אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט, הזמן שיידרש לסיום הפרויקט וכמובן התמורה שכל דייר יקבל לידיו לאחר הקמת המבנה המחודש.

 

מהו תפקידו של עורך דין פינוי בינוי?

כדי הבטיח הצלחה של פרויקט של פינוי בינוי, הדיירים מוכרחים להגיע להסכמה כללית ביניהם בנוגע לבחירת ייצוג ראוי שיידע כיצד לשמור על האינטרסים שלהם. ייצוג כזה יכול להיעשות על ידי עו"ד פינוי בינוי המתמחה בתחום הנדל"ן, ובפרט בפרויקטים בתחום התחדשות עירונית.

תחומו אחריותו של עו"ד כוללים בין השאר זירוז הליכים מול הקבלן המבצע את העבודה, הבטחה לקבלת תמורה כדאית ומשתלמת לכל דייר, כמו גם הבטחת ערבויות עליהן הקבלן מתחייב. בנוסף, עו"ד מקרקעין ידאג לכלול סעיף ביטוחי בהסכם שנחתם בין הצדדים, זאת כדי להעניק את ההגנות המשפטיות הדרושות עבור כלל הדיירים.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

משלוח מדלת לדלת

בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה ברורה של עלייה בכמות המשלוחים, היות ואנשים רבים בוחרים לרכוש את כל המוצרים הדרושים להם אונליין. כמובן שמגמה זו רק

קרא עוד »

מה זה איתור חייבים

הליך איתור חייבים הוא בעצם מעין חקירה אשר מטרתה למצוא את האדם שחייבים לחברה או לגורם פרטי כסף. לאחר מציאתו של החייב יהיה ניתן להתחיל

קרא עוד »

למה נועד ביטוח חבות מוצר?

בעולם הביטוחים יש לא מעט סוגי פוליסות חלקן פרטיות וחלקן נועדו לאנשי מקצוע. ביטוח חבות מוצר נועד עבור יצרנים ויבואנים והוא מגן מפני תביעות רכוש

קרא עוד »