יש לך רעיון? איך בודקים אם הוא שווה בהיבט העסקי?

בתור יזמים יש לנו לא פעם רעיונות עסקיים. לא פעם אנחנו בטוחים ברעיון שלנו ואומרים לעצמנו ”זהו, זה הרעיון שהולך לשנות את העולם“. העניין הוא שלא תמיד אנחנו באמת יודעים האם הרעיון שלנו יכניס לנו בטווח הרחוק כסף, כלומר עלינו לשאול את עצמנו האם הוא מספיק רווחי כדי שבכלל ניכנס לשם. לכן, לפני שאנחנו מקבלים החלטה לכאן או לכאן, אנחנו חייבים לעשות מה שנקרא ניתוח רווחיות. הכוונה בניתוח כזה היא להבין את שיעור ההחזר על ההשקעה בפרויקט או תהליך מסוים. הרי בכל פרויקט יזמי אנחנו משקיעים 3 משאבים מרכזיים: זמן, כסף ואנרגיה. המידה של הרווח צריכה להיעשות בהתאם לתוצאות שהיינו משיגים במידה והיינו פונים לאפיק אחר ומשקיע בו את אותם המשאבים.

נסו לכמת את שלושת המשאבים למדד ספציפי

יש כתבה בגלובס שזכתה ללא מעט באז תקשורתי ועוסקת בדיוק בנושא הזה. כדי להבין האם המיזם שלנו רווחי אנחנו חייבים להגדיר את המשאבים הללו להון כספי. הגישה הראשונה מסתכלת על ההשקעה ועוזרת לנו להבין מה היחס בין הסכום שאנחנו רוצים להשקיע במיזם לבין הסכום שנרוויח אחרי שהוא יצא לפועל. גישה זו נקראית בשפה המקצועית Return on Investment. על פי שיטה זו אנחנו לוקחים את עלות ההשקעה הבסיסית אותה נצטרך להשקיע במיזם שלנו, לפני שהוא יוצא לפועל. אחרי זה נוכל לחשב את ההכנסות וההוצאות לאורך כל תקופת פעילות העסק.

 

לעומת זאת, הגישה השניה עוסקת בשאלה תוך כמה זמן אנחנו מחזירים את כל ההשקעה. כלומר, תוך כמה זמן אנחנו מקבלים בחזרה את מה שהשקענו ומשם, כל סכום שמתווסף עובר לקופת הרווחים. יש 4 רמות להחזרי השקעה על פי המודל הזה: תוך יותר מ-5 שנים, תוך 3-5 שנים, תוך 1-3 שנה ותוך פחות נשנה. ככל שנחזיר את הכסף תוך זמן קצר יותר, הרעיון שלנו רווחי יותר.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

דירות למכירה ביוון ליד הים

דירות למכירה ביוון ליד הים

לא מעט ישראלים מבינים כיום כי השקעות נדל"ן בחו"ל מהוות את הדבר האטרקטיבי ביותר. בעוד שדירות בישראל להשקעה עולות לא מעט וכן, המיסוי על דירות

קרא עוד »
איך לקבל פטור ממס שבח?

איך לקבל פטור ממס שבח?

במדינת ישראל כאשר מוכרים דירה יש לשלם מס שבח, אולם בהחלט לא בכל המקרים. כאן נכתוב על נושא זה: איך לקבל פטור ממס שבח? פטור

קרא עוד »