בעידן עליית מחירים איך משאירים תקציב לפנאי ונופש

המצב בישראל בשנה האחרונה אינו פשוט מבחינה כלכלית כלל כאשר המחירים עולים בעשרות אחוזים גם במוצרי היסוד, האינפלציה שמשתוללת מאיימת על כולנו במאמר הזה נלמד איך לתכנן תקציב נכון בתקופה הקשה.

תכנון תקציב מחדש

עליית המחירים מביאה אלפי אנשים למצב בו בסוף החודש הם נשארים ללא תקציב לרכישת מוצרי יסוד אפילו. ההכפלה של מחירי הקניות מביאה לכך שלא תמיד אותו סכום משכורת שהספיקה ברווח לפני שנה למחיה ברמה גבוהה, לא מספיקה היום למחיה בסיסית לחודש אחד. הצעד הקריטי שכדאי לעשות באופן מיידי הוא תכנון תקציב נכון על מנת שלא נגיע למצב בו נמצא את עצמנו בגירעון עצום.

תכנון תקציב חודשי ושנתי

תכנון תקציב מחדש דורש שימת לב גם לפרטים הקטנים, הכנה לתחילת שנת הלימודים הוצאות על נופש לחרדים, וגם הוצאות החגים. חשוב לקחת בחשבון שהוצאות של חודש רגיל לא דומים בכלל להוצאות של חודש חגים. הוצאות של ביגוד קיץ וחורף עלולים להיות מעמסה נוספת על חודשי החגים אם לא נתכנן עבורם תקציב נכון מבעוד מועד.

איך לתכנן את התקציב מחדש?

הדרך הנכונה לתכנן תקציב הוא כמובן ברמה השנתית, ניקח את כל ההכנסות הצפויות לבני המשפחה לשנה הקרובה ונחלק אותם ל-15 חלקים שונים. לדוגמא אם ההכנסה של אב המשפחה לחודש הוא 12.000 ₪ ואם המשפחה מרוויחה 8.000 ₪ לחודש יש לנו יחד 20.000 ₪ בחודש ובסה"כ 240.000 ₪. נוסיף לכך תשלומי הבראה והכנסות מהצד שלא מעבודה עיקרית ונגיע ל250.000 ₪. את הסכום הזה נחלק לחמשה עשר חלקים שהם 16.600 שקלים.

למה לחלק ל-15 חלקים?

החלוקה של התקציב השנתי ל15 מגיע מתוך נקודת הנחה שמעבר לשנים עשר חדשי השנה הרגילים יהיו לנו הוצאות נוספות שנצטרך לקחת בחשבון. חלק אחד נועד לתיירות ונופש, על מנת שנוכל לצאת כל בני המשפחה לטיולים צימרים לחרדים וכל מה שרוצים לעשות בקיץ. שני חלקים נוספים מיועדים לתוספת לחודשי החגים, תשרי וניסן עבור הוצאות החג ועבור רכישת ביגוד לבני המשפחה. הוצאות אלו אם יתוכננו מראש לא יפלו עלינו ברגע האחרון ללא מציאת מקור תקציבי עבורו.

הבדיקה הבאה האם התקציב מספק אותנו?

אחרי שחילקנו את התקציב לחמשה עשר חלקים עלינו לבחון מה הם ההוצאות השוטפות שלנו מדי חודש, האם נדע לחיות בכבוד ולפחות ברמה בסיסית בתקציב שהכנו לעצמינו, ככל שהתשובה חיובית סביר להניח שמצאנו את דרך המלך איך להתמודד עם יוקר המחיה במצב הנוכחי. אם אנחנו נדע להשכיל יותר, נדע כל חודש לשמור קצת כסף מהתקציב החודשי לחיסכון עבור הוצאות אחרות או השקעה בנכסים מניבים.

מה עושים עם התקציב לא מספק?

לעתים בדיקה כזו יכולה לגלות שחסר לנו כל חודש כמה אלפי שקלים, אם הגעתם למסקנה הזו כדאי לחשב מסלול מחדש ולהתאים את רמת החיים לרמת ההכנסות על מנת שלא מצא את עצמינו בבור כלכלי עמוק.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
משכנתא לא רק לדירה
כאשר אנשים שומעים את המילה משכנתא הם קודם כל חושבים על עולם הדירות. ואכן זה נכון כי כיום אי אפשר לקחת...
קרא עוד »
יונ 13, 2019
מה הוא קיבוע זכויות
אם אתם מתקרבים לגיל פרישה מהעבודה, חשוב שתדעו כי יש הטבות מס ששוות לכם הרבה כסף. על פי פקודת מס הכנסה...
קרא עוד »
נוב 17, 2021
פתיחת עוסק מורשה
עוסק הוא גוף שמוכר מוצרים לצרכנים. סוחר יכול להיות יצרן, קמעונאי או סיטונאי. פתיחת עוסק פטור אצל רואה...
קרא עוד »
דצמ 01, 2022