משברים מניעים צמיחה. הדרך לנהל אותם נכון

ניהול משברים

Crises drive growth. The way to manage them correctly!

משברים יוצרים רעשי רקע. יוצרים בזבוז מיותר של משאבים בעיקר בעולמות העסקיים. פעמים משברים הנראים מאד מפחידים ומשתקים עשויים להתברר אחרי עיון מדוקדק להזדמנות להנעת שינוי וצמיחה. פעמים משברים משולים לתקופת הקיץ שך עולם הנחשים. בם אחת לשנה, משלים את עורם ומתחדשים. שום דבר כאוטי מבחינתם לא קורה. אני שואל, מדוע בעולמות העסקיים והניהוליים כל משבר או צלו של משבר, עושה הרבה מידי רעש במערכת?

משברים מנוהלים נכון – יוצרים שינוי

אנו כחברה לייעוץ ארגוני, מאמינים כי משברים המנוהלים נכון עשויים להניע התחדשות וצמיחה והם מאד חשובים בחיי החברה או העסק שאתה מנהל כבעלים ואו כמנכ"ל. ניהול נכון ובזמן של המשבר יקטין ואף עשוי בוודאות למנוע את הנזקים ואת התופעות השליליות שעשוי להיווצר. זאת ועוד, יוקטן באופן משמעותי הנזק הכלכלי והניהולי שעשוי להיגרם מניהול כושל ולא במועד של משבר כזה או אחר. היה וארגונים עסקיים ידעו להכיל נכון משברים, ידעו להתמודד איתם באופן ראוי – הם עשויים להתברר דווקא כברכה המניעה תהליכי שינוי וצמיחה.

לזהות את גורמי המשבר

היה והמשבר שחברה או ארגון עוברים נובע משינוי במצב השוק והמתחרים? הדבר הנכון לעשות בתחילה מתמקד בהחלטה לבצע מיפוי מצב קיים באמצעות MRI לחברה לשוק ולמתחרים. לאתר חולשות, חוליות חלשות או שינוי בדפוסי ההתנהגות של השוק. אנו נתמקד באיתור הבעיות והמרכזיות ואת האתגרים הרלוונטיים העומדים בני הארגון, ההנהלה והמנכ"ל. לאחר מכן עלינו להביא את ההנהלה והמנכ"ל לידי הבנה של התהליכים שחובה ליישם בגדי להביא לפתרון המשבר במהירות וביעילות מרבית.

להתמודד עם משברים "משפחתיים" ואו בין שותפים?

כיועצים ארגוניים המנהלים תהליכים מורכבים בתוך חברות עסקיות ובתוך חברות משפחתיות לא פעם אנו מעורבים בתהליכים הנובעים מאי הסכמות ומשברים בינאישיים שפורצים בין שותפים בחברה, בעלי מניות, ובין בני משפחה המנהלים חברות משפחתיות. משברים אלה יכולים למוטט חברות ועסקים. לאגו האנושי אין בדרך כלל מעצורים. טיפול לא נכון ומהיר למשברים האלה עשוי להסתיים באסון עסקי ומשפחתי כאחד. ליווי משברים מסוג זה מחייב ניסיון ידע והבנה עסקית בחברות דומות. אנו מתמחים בתהליכי גישור ופתרון סכסוכים בין שותפים ובעלי מניות, כאשר בתהליכים אנו בדרך כלל מצליחים לפשר ולהוריד את כל אחד מהצדדים מהעץ הגבוה שטיפסו עליו.

יש לשאוף להתמודד נכון עם משברים בתחילת הדרך

בעולמות העסקיים בניהול משברים פנים ארגוניים בין שותפים או משברים הנובעים משינויי שוק והרחבת כמות החברות המתחרות, יש תמיד צורך בהבנה עסקית וביכולת ניתוח מצבים וטרנדים. במאבקי שליטה בין שותפים ובתוך חברות משפחתיות חובה להניע הליך סופר מקצועי וניטרלי ללא כל הזדהות עם אחד מהצדדים. אחריותנו להוביל תהליך שעושה הכי טוב לחברה בשלב הראשון. מפסיק את המאבקים ומציע פתרון הוגן למחלוקת. במשברים משפחתיים, פעמים אנו מציעם מספר חלופות שעשויות להתקבל על ידי הצדדים.

הימנעו מהגעה לערכאות משפטיות

כמו למשל: הוצאת שותף מהחברה באמצעות רכישת חלקו. הכנסת שותף מרכזי שייקח אחריות ניהולית ועסקית ובכך ינטרל את מאבקי הכוח. או לחלופין לבצע אקזיט למכור את החברה ולפרק את השותפות. כל הפתרונות אינם קלים להשגה ודורשים הבנה של האינטרסים והרצונות של כל אחד מהצדדים .כיועצים ארגוניים נעשה ככל שנדרש בכדי שהגורמים לא יגיעו לבתי המשפט. הגעה למעורבות משפטית מראה כי השותפים או בעלי המניות סירבו להגיע לפשרות הגיונות. כל צד התבצר בעמדתו וסירב להפעיל שיקול דעת. היה ולא נצליח לבצע הליכי פישור עלולים השותפים להגיע למצב של אובדן החברה והבאתה עד לסף פשיטת רגל מיותר.

פגישת סיעור מוחות במתנה

היה ואתם מחפשים חברה לייעוץ ארגוני היודעת להתמודד עם משברים עסקיים ועם משברים בקרב חברות משפחתיות, נדמה כי הגעתם למקום הנכון. היה ועד עכשיו נמנעת להשקיע בחשיבה על הדרכים להתמודד נכון יותר עם משברים חיצוניים? עם משברים ניהוליים בתוך הארגון? או בתוך המשפחה ומול השותפים? בגלל המחיר? או בגלל שחשבת שיש ביכולתכם להתמודד לבד עם האתגר? או בגלל שחשבת שאתם ארגון קטן מידי? בגלל שאולי שמעת ואו חווית בעצמך תהליכי ייעוץ ארגוני  לא מספיק מקצועי – אנו מבקשים בפעם הראשונה להציעה לך חוויה מתקנת. להציע לך "טעימה" – מפגש היכרות- מפגש סיעור מוחות במתנה.

שווה כי נכיר

מפגש שיעסוק בבחינה משותפת של ההיגיון להתמודד נכון עם משברים ואתגרים ניהוליים. נחשוב יחד הכיצד נכון לבנות אחריות וסמכות בין שותפים? להשקיע בתוכנית מנהלים פנים ארגונית. התרומה השולית של קורס מנהלים פנים ארגוני עשויה להיות חשובה מאד להמשך הפעילות העסקית שלך. אנו כיועצים ארגוניים המתמחים גם בפיתוח והדרכת מנהלים ועובדים חושבים שההשקעה בפיתוח ההון האנושי היא השקעה כדאית מאד. אשמח להיות לצידך לאורך התהליכים. תרגיש חופשי לקבוע איתי פגישת חשיבה ראשונית ללא עלות. תרגיש חופשי לצלצל אלי 0544814332

המחברים:  עדן בן יצחק ומשה גרין

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
גאדג'טים למשרד חדש
היום ניתן למצוא יותר ויותר חברות, אשר מוכנות להשקיע בעובדים שלהן. אם בעבר העובדים נחשבו כמצרך נחות...
קרא עוד »
ינו 20, 2021
סינית – אולי הגיע הזמן ללמוד: הבסיס
אנגלית היא אמנם שפת העסקים הגלובלית, אך יותר ויותר אנשי עסקים כבר מבינים שהסינית משתלטת על עולם זה...
קרא עוד »
נוב 28, 2018
איך תדעו איזה חטיף מתאים לכלב שלכם?
בחירת החטיפים המתאימים לכלב שלך חיונית כדי לקדם את בריאותו ואושרו. הנה שיקולים מרכזיים שיעזרו לך...
קרא עוד »
אוק 09, 2023