כל מה שחשוב לדעת על שיני החלב

בעוד מרבית ההורים מעניקים חשיבות רבה לשיניים הקבועות שלהם ומטפלים בהן דרך קבע כאנשים בוגרים, נדמה כי חלק לא מבוטל מהם לא מבין את החשיבות הגדולה של שיני החלב אצל הילדים. גם אתשדם חשבתם כי אין כל טעם לטפח את שיני החלב מאחר והן נושרות בסופו של דבר? זוהי טעות.

הורים יקרים, לפניכם המדריך המלא שישיב לכם על כל השאלות החשובות, ויבהיר לכם אחת ולתמיד מדוע חשוב כל כך לטפח את שיני החלב:

שיני החלב – מתי הן בוקעות ומתי הן נושרות?

כבר בתקופת ההריון מתחילות להתפתח להן בהדרגה שיני החלב. בפועל, הן בוקעות וניכרות בלסת התינוק בגיל חצי שנה לערך ועד גיל עשרה חודשים. נשירתן מתחילה סביב גיל 5, כאשר השן האחרונה נושרת לערך בגיל 12 שנים. חשוב לציין כי יכולה להיות סטייה של שנה לכאן או לכאן. בסך הכל – לילדים יש כ-20 שיני חלב, כ-10 שיניים בכל לסת (עליונה ותחתונה).

שיני חלב לא מטופחות מקשות על תפקוד הילדים

אז נכון – בסופו של דבר שיני החלב ינשרו ותפקידן הינו זמני בלבד. עם זאת, חשוב להבין כי שיני החלב האחרונות נושרות רק בגיל 12 לערך, והמשמעות הנגזרת ברורה: עבור הילדים, מדובר על שיניים שאמורות לשרת אותם – גם בגריסת המזון וגם בדיבור לאורך תקופה לא קצרה בכלל. בעת שהשיינים לא מטופחות, הרי שגורמים לילד סבל רב ומיותר. יש להיצמד לשגרת תחזוק נכונה לשיניים, ולהתייחס אליהן כשיניים קבועות לכל דבר ועניין.

שיני חלב אמנם זמניות, אך להן השפעה גם על השיניים הקבועות

העובדה כי שיני החלב נושרות לא אומרת כי תפקידן בפה הילדים חסר משמעות או זמני בלבד. לא כולם יודעים, אך שיני החלב משפיעות באופן ישיר על השיניים הקבועות. איך זה קורה? שיני חלב מוזנחות, יכולות להשפיע ולפגוע בשיניים הקבועות שעתידות להתפתח. כל עוד מדובר על פגיעה משמעותית שסוללת דרכה אל שורש השן הקבועה, נוצר לו בהדרגה נזק.

> קראו עוד בלינק http://www.dr-anat.co.il/page-58/bad_breath

"הילד שלי קיבל מכה בשן החלב, מה עליי לעשות?"

מובן כי כל פגיעה מאופיינת בתוצאות אחרות, כאשר ישנן פגיעות שטחיות לצד פגיעות משמעותיות יותר. על מנת להעניק מענה ראוי לילדכם, כדאי שלא להזניח את הבדיקה הראשונית ולהגיע אל רופא שיניים לילדים. ישנם מקרים בהם הממלצה תהיה שלא לטפל בכלל בשן שנפגעה (בעיקר אם היא עומדת לנשור בקרוב), אך ישנם מקרים אחרים המצריכים טיפול מעמיק יותר.

"איך מקלים את הכאב הנלווה לבקיעת השיניים?"

בקיעת השיניים אצל הילדים מלווה בכאב שיוצר חוסר נוחות. כשמגיעים אל רופא שיניים לילדים, ניתן לקבל מניפה רחבה של טיפים שבאמצעותם ניתן להקל משמעותי את הכאב. ההמלצה הרווחת כיום היא לתת לילדים לנשוך מעין כריות לשיניים שמקלות על הכאב. כן חשוב להדגיש כי מדובר על כאב טבעי ושגרתי המאפיין את בקיעת השיניים, וכי לא מדובר על סימפטום המעיד על בעיה חמורה יותר.

"איך שומרים ומטפחים את שיני החלב?"

מדובר על השאלה החשובה ביותר, והתשובה אליה היא זו שתאפשר לילדכם ליהנות משיניים בריאות ומתפקדות! על אילו הרגלים כדאי להקפיד?

  • צחצוח שיניים כשלוש פעמיים ביום, או לאחר ארוחה
  • לאחר אכילת מאכלים גדושים בסוכר – צחצוח שיניים הכרחי
  • מאכלים שנצמדים ונדבקים לשיניים מזיקים, ולכן כדאי להוציא את השאריות כמה שיותר מהר
  • במידה וילדכם מאפשר, נקו לו את השיניים עם החוט הדנטלי שמסיר את שאריות המזון
  • בדיקה שגרתית אחת לשנה אצל רופא שיניים לילדים – מומלצת בחום!

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם