מה היא הוצאת דיבה?

הוצאת דיבה על אדם פלוני הינה ביצוע של חטא לשון הרע, אשר במדינת ישראל הוא מהווה עוולה אזרחית, בשל כך מדובר בעבירה פלילית.

 

מה היא הוצאת דיבה?

קיים חוק אשר אינו מתיר את קיומן של לשון הרע כלפי אדם כל שהוא, אשר בו נקבע אף הוצאת דיבה. הוצאת דיבה הינה פרסום של אמירה שהיא איננה נכונה, כולל אף אמירה של תוכן נכון.

במידה ותתבעו אדם בשל הוצאת דיבה, אתם תתבססו על ההוראות אשר כתובות בחוק אשר אינו מתיר לשון הרע, שמטרתו להוות אמצעי בידכם. בנוסף לכך, החוק אחראי על האיזון שבין חופש הביטוי לבין כבוד האדם, מפאת הסיבה שהתממשותו של חופש הביטוי של אדם מסוים עשוי להסב נזק בכבוד של אדם אחר וכאשר בית משפט צריך לפסוק בדבר הוצאת דיבה, עליו לקחת איזון זה בחשבון. באם תתבעו בין כותלי בית המשפט בגין הוצאת דיבה, ישפה אתכם התובע בסכום של פיצוי, אשר אפשר לקבל אותו, גם במידה והתובע כלל וכלל לא הצליח להוכיח את הסבת הנזק אשר נגרמה לכם.

 

האם ביכולתם לתבוע אדם, אשר התוכן של דבריו הם נכונים?

בוודאי שכן, אבל עליכם לדעת, כי במצב אשר בו התוכן של הדברים הינו נכון, עשויה לעמוד למפרסם אותו הגנה בחוק שלא מתירה לשון הרע. בסיטואציה שכזאת, במידה ותגישו תביעת דיבה, יידחו אותה על הסף. טעות שכיחה הינה בהיבט של הוצאת דיבה אשר היא חייבת לפגוע בכם, כדי שיהיה בידכם סיבה לתבוע, הדברים אינם מתנהלים כך. על פי סעיף אחד בחוק הוצאת דיבה, ננקט בביטוי עלול ואין עסקינן במקרה מקרי. אינכם עשויים להיפגע בפועל, שתהיו זכאיים לשיפוי מטעם המפרסם הוצאת דיבה, מספיק שיבחין התובע כי תוכן הדברים, בנסיבות אשר בהן הוא פורסם, להסב לכם נזק כל שהוא. מנגד, לא ייפסק בידי ביתה המשפט, במידה והוא לא התרשם מן ההוכחות אשר הצגתם בפניו, כי היה קיים פוטנציאל של הסבת נזק בתוכן של ההתבטאות מטעם המפרסם.

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף ברשתות החברתיות

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם